KÍSÉRLETEK
KÉSZÍTS RAKÉTÁT!
Egy műanyag flakon, egy pumpa és egy kis víz. Kész is a vízrakéta! Legyél űrhajómérnök, építs rakétát, és kezdődhet is a visszaszámlálás!
Eszköz-/anyagszükséglet:
0,5 l-es műanyag flakon; bicikliszelep; hosszú, vékony fapálca; víz; pumpa; szigetelőszalag; vékony, színes fonal
Leírás:
A kísérlet menetéért kattints:
JÁTSSZ A FÉNNYEL!
Tudtad, hogy a Nap is egy csillag? A nappalok és az éjszakák váltakozását is ő okozza. Hova lesz, amikor besötétedik? Azt mondjuk, „lemegy”. Hova? Tényleg ő megy le, vagy velünk forog a Föld?
Eszköz-/anyagszükséglet:
földgömb, erős fényű zseblámpa
Leírás:
Egy földgömb egyik oldalát világítsd meg erős fényű zseblámpával!
Forgasd meg lassan a gömböt, és figyeld meg, hogyan jut a kezdetben megvilágított rész fokozatosan az árnyékos oldalra.
(A Föld valójában egy nap, azaz 24 óra alatt fordul meg a tengelye körül.)
MILYEN SZÍNŰ A NAP?
A Nap színe mindig más, attól függ, mikor figyeled meg.
Eszköz-/anyagszükséglet:
színes ceruzák, rajzlap
Leírás:
Színes ceruzával rajzold le, milyen színű a Nap, amikor éppen kel fel, aztán amikor felkelt, majd amikor már fenn van az égen, s később, amikor már este kezd lemenni, majd lenyugszik.
LUFIRAKÉTA
Tudod-e, mi hajtja a rakétát?
Eszköz-/anyagszükséglet:
lufi
Leírás:
Fújj fel egy lufit, amekkorára csak bírod! Vigyázz, nehogy szétdurranjon!
Fogd be erősen a száját, tartsd magasra, s engedd el!
Figyeld a röptét, s a hangját!
Ismételd meg, ahányszor akarod!
A lufit, mint a rakétákat a hátul nagy sebességgel kifújt gázok hajtják előre.
IRÁNYJELZŐ
Meg tudod-e határozni iránytű nélkül, merre van észak?
Eszköz-/anyagszükséglet:
60–80 cm-es bot; 1 m-es madzag; nyílt terület, csupasz föld, ahová délelőtt és délután is odasüt a Nap
Leírás:
Szúrj le egy 60–80 cm hosszú vékony botot függőlegesen egy olyan nyílt területen a csupasz földre, ahová délelőtt és délután is odasüt a Nap! Figyelj oda, hogy ne legyen árnyékban!
Kora reggel rajzolj egy kört a pálca köré! Ezt úgy csináld, hogy kösd rá a madzagot a botra, majd húzd ki feszesre, a madzag szabad végéhez fogj hozzá egy kis fadarabot, mellyel belekarcolod a földbe a kört. (A botra kötött spárga segít megtartani a pálcától az állandó távolságot, olyan, mint egy nagy körző.) Ahogy telik az idő, mi úgy látjuk, hogy a Nap odébb megy és magasabbra, ezért a pálca árnyékának hossza egyre rövidül. (Természetesen tudjuk, hogy a Föld kering a Nap körül, csak mi látjuk pont fordítva) A délelőtt során figyeld az árnyék változását, és amikor a pálca árnyékának vége pont a rajzolt körön van, jelöld be valamivel azt a pontot, például egy kaviccsal! Déltájban figyeld meg, hogy milyen rövid lett az árnyék! Délután, ahogy a Nap „megy lefelé”, kezd nyúlni az árnyék. Amikor az árnyék végpontja ismét éppen a körön van, jelöld azt a pontot is! A két jelölést képzeletben kösd össze egy egyenes vonallal, majd tegyél egy újabb kavicsot ennek a szakasznak pontosan a közepére (felére)! Ez a felezőpont éppen északra fog mutatni, pont, mint egy iránytű.
FELFEDEZNIVALÓK
CSILLAGLES
Neked mi jut eszedbe, ha felnézel az éjszakai égboltra?
Leírás:
Egy felhőtlen nyári este lesd meg a csillagokat, keresd meg a Holdat! Talán még néhány bolygót is megtalálsz.
Tipp:
A csillaglest még izgalmasabbá teheted, ha letöltöd a telefonodra a Google Sky Map nevű alkalmazást. Részletes leírást erről a Hasznos alkalmazások között találsz.
ISMERD MEG A TÁVCSÖVET!
Milyen egy távcső? Mire való? Hogyan kell használni?
Eszköz-/anyagszükséglet:
távcső; 5 m madzag
Leírás:
Vedd kézbe a távcsövet!
Jól nézd meg! Hány lencséje van? Merre domborodnak (kifelé vagy befelé)?
Nézz bele a távcsőbe! Addig igazítsd a tekerhető részeit, míg éles képet nem látsz!
A kisebb lencséken keresztül is nézz bele! Mit tapasztalsz?
Most tegyél le egy kb. 5 m-es madzagot a talajra! Állj a madzag egyik végére, s a távcső kisebb lencséibe nézve sétálj végig a madzagon úgy, hogy lefelé nézel, a madzagot figyelve! Milyen érzés? Mit látsz?
HAMIS TÁVCSŐ
Egyszerűen nagyszerű!
Eszköz-/anyagszükséglet:
konyhai papírtörlő gurigája vagy 1 db A/4-es lap
Leírás:
Konyhai papírtörlő üres gurigájába nézz bele, mintha távcső lenne! Ha nincs gurigád, akkor egy A/4 lapot tekerj össze csővé, s abba nézz bele!
Figyeld meg a távcsöveddel különböző távolságban lévő tárgyak (vagy pl. növények) egy-egy részletét! Tisztábban, jobban látod-e így, mint szabad szemmel? Ha igen, mi lehet a magyarázata?
HASZNOS ALKALMAZÁSOK
GOOGLE SKY MAP –
A „ZSEBPLANETÁRIUM”
Ez az alkalmazás egy igazi, hordozható planetárium! Akár nappal van, akár éjszaka, akár bent vagy, akár kint, a csillagokban mindig gyönyörködhetsz. A Google csillagtérképe megmutatja Neked a csillagokat, a felfedezett galaxisokat, a csillagképeket és a Nap körül keringő bolygókat.
Megtalálod, hogy melyik csillagkép „fordítja a fejét” pontosan Hold irányába?
Az alkalmazás letöltéséhez kattints:
Hasonló alkalmazás IOS (Apple) rendszerre:
CSILLAGÁSZAT GYEREKEKNEK –
SPACE GAME
Az alkalmazás játékos formában ismertet meg a világűr titkaival. Nézhetsz oktató rajzfilmeket, játszhatsz izgalmas játékokkal, belenézhetsz a világ egyik legrégibb űrteleszkópjába, és érdekes tényeket olvashatsz az univerzumról.
Az alkalmazás angol nyelvű, a letöltéshez kattints:
CSOPORTOS JÁTÉKOK
KÉPZELETBELI ŰRUTAZÁS
Hunyjátok be a szemeteket, képzeljétek azt, hogy űrhajósok vagytok!
Leírás:
Üljünk körbe, és a játékvezető kérjen meg mindenkit, hogy a résztvevők hunyják be a szemüket. Mondja el, hogy egy képzeletbeli űrutazáson fognak részt venni. Kezdje el mesélni az utazás történetét: hogyan készülnek, mit látnak, stb. Pár felvezető mondat után adja át a többieknek a szót és szőjék együtt tovább a történetet.
Meséljétek el, hogyan öltöztetek az útra, mit vittetek magatokkal, mit láttatok út közben! Hogyan mozogtok? Mit esztek, mit isztok és mindezt hogyan teszitek?
CSILLAGKÉPEK
Régen a csillagos égbolt sok ezer csillaga között nehéz volt eligazodni, így az egymáshoz közel látszó csillagokat összekötve mesebeli alakokat, tárgyakat, állatokat, hősöket, isteneket véltek felismerni.
Ismertek-e csillagképeket? Pl. a Lantot, a Hattyút, a Göncölszekeret?
Eszköz-/anyagszükséglet:
csillagtérkép; mobiltelefon
Leírás:
Nézzétek meg a csillagtérképen az ismert csillagképeket!
Melyik hány csillagból áll?
Figyeljétek meg azt is, milyen távol állnak egymástól!
Próbáljatok összeállni egy-egy csillagképpé!
Ismeritek a történetüket? Ha igen, meséljétek el, ha nem, nézzetek utána!
Tipp:
A csillagképek megismeréséhez az egyik legjobb (angol nyelvű) alkalmazást itt tudod letölteni:
ÁLLATOS CSILLAGKÉPEK
Ha éjjel felnézel a csillagos égboltra, látsz-e állatokat?
Eszköz-/anyagszükséglet:
ceruza; papír
Leírás:
Kisebb csoportokban figyeljétek meg az alábbi csillagképeket:
Nagy medve (Ursa maior), Hattyú (Cygnus), Sárkány (Draco), Gyík (Lacerta)
Melyik hány csillagból áll?
Próbáljátok meg lerajzolni ezeket a csillagképeket! Figyeljetek a csillagok számára, a csillagok közötti távolságokra, a megfelelő arányokra és a csillagok elhelyezkedésére is!
Látjátok-e bennük a valódi állatok formáját?
Próbáljátok meg a csillagképekre rárajzolni az állatok valódi alakját is!
Tipp:
Kattints a csillagképek megtekintéséhez:
ECSET, OLLÓ, KALAPÁCS
BOLYGÓTERVEZÉS
Engedd szabadon a fantáziád, és fess borotvahabbal készült színpompás képeket! Készíts minél több és színesebb képzeletbeli bolygót!
Eszköz-/anyagszükséglet:
alufólia vagy fényes csomagolópapír; borotvahab; hurkapálcika; ételfesték; fotópapír; vonalzó; olló
Leírás:
Rajzolj egy szabályos kört az alufóliádra, ez adja majd a bolygód körvonalát (ha nincs körződ, rajzolj körbe egy lapostányért)! A kör közepét töltsd ki borotvahabbal 2-3 cm vastagságban úgy, hogy a szélén egy karikában maradjon egy kis hely! Fogd a hurkapálcikád és egyenletesen oszlasd el a körön belül a borotvahabot! (Ne aggódj, ha a hab túllóg a körvonalon, nem az alufóliából lesz a bolygó.) Ezután az általad választott színű ételfestékkel csepegtess ide-oda pár cseppet a borotvahabra (nem kell sok), majd válassz egy másik színt is, és azzal is cseppents párat! Vedd a hurkapálcikát ismét a kezedbe és körkörös mozdulatokkal, óvatosan keverd össze a színcseppes habot! Most a fotópapírt nyomd rá a habra, nyomkodd le, simítsd rá egy kicsit! Óvatosan vedd le a fotópapírt a habról, majd egy vonalzóval alaposan húzd le róla a felesleget! Látod már benne a gyönyörű bolygód? Nincs más hátra, mint megrajzolni a körvonalát a papírra, majd körbevágni. Mi lesz a neve a bolygódnak?
Tipp:
Kattints a munkafolyamatot bemutató videó megtekintéséhez (a videó angol nyelven van, de nyelvtudás nélkül is könnyen követhető):
ŰRGYURMA
Beszélgess valakivel arról, mennyire szereti Isten a teremtett világot, közben készítsétek el gyurmából a Naprendszer modelljét!
Eszköz-/anyagszükséglet:
színes gyurma; hurkapálcika; műanyag flakon kupakja
Leírás:
A Naprendszerhez összesen 8 bolygó tartozik. Nézz utána az interneten (pl. IDE kattintva), hogy hogyan, milyen sorrendben helyezkedek el a Nap körüli bolygók! (Vedd figyelembe a legújabb kutatásokat, miszerint a Plútó nevű törpebolygó ma már nem tartozik a Naprendszer bolygói közé!) IDE kattintva figyeld meg a színüket és a méretüket is! Melyik a legkisebb, melyik a legnagyobb? Melyik van a legtávolabb a Naptól, melyik a legközelebb?
Gyurmából készítsd el a Napot és a Naprendszer bolygóit! Figyelj arra, hogy a méretarány és a színek is stimmeljenek!
Ha készen vagy, a Napot helyezd el egy flakon kupakjában (hogy biztos ne guruljon el)! A hurkapálcikákat törd/vágd egyre nagyobb hosszúságúra (összesen 8 különböző méretű legyen) és szurkáld bele ezeket a Napgömbödbe! Emlékszel még, melyik bolygó van legközelebb a Naphoz? Ezt szúrd a legrövidebb pálcikára és így tovább a többi bolygót is!
Tipp:
Kattints, hogy láthass egy már elkészült modellt:
ÉGFESTÉS
Te hogyan látod az éjszakai égboltot?
Eszköz-/anyagszükséglet:
papír; festőkészlet
Leírás:
Képzeld magad elé az éjszakai eget, Isten bámulatos csillagjait! Készíts egy képet a ragyogó égboltról vagy fesd meg kedvenc csillagképeidet!
Tipp:
Kattints a csillagképek megtekintéséhez: